דפ הבית
אייקידו ריאלי
אייקידו למי
המורה
מיקום ושעות אימון
תמונות וסרטים
צור קשר
בחינות

 


אייקידו ראלי

אייקידו ריאלי הוא סגנון אחד מסגנונות לחימה שונים ומגוונים של אייקידו. המילה "ריאלי" יכולה לגרום למחשבה לגבי שאר הסגנונות של אייקידו. מהו סגנון לא  ריאלי? משמעות המילה "ריאלי" היא בכך, שסגנון זה מיועד למצבים הנלקחים מחיי היום יום. כלומר, הם עוזרים להתמודד עם סיטואציות לא צפויות ברחוב, כאשר נשקפת סכנה ממשית לאדם. הטכניקה של הסגנון ושל שיטת הלימוד מתמקדת בניטרול מיידי של האוייב.

אייקידו ראלי נוצר באירופה ומותאם למנטליות האירופאית. לכן ניתן לשמוע האשמות שאייקידו ריאלי קצת סטה מהפילוסופיה של אייקידו, מכיוון שאייקידו מתבסס על כך שאסור לגרום נזק ליריב ואילו אייקידו ריאלי דורש שליטה מלאה ביריב.

למעשה זה לא נכון. בתחילת הלימוד אייקידו ריאלי אכן לא מכיל את הפן הפילוסופי של האייקידו, הוא מתמקד בלימוד טכניקות לחימה בסיסיות. אבל בהמשך, עם התקדמות ברמת התלמיד לדרגת מסטר, מתקיימת למידה גם לגבי המשמעות הפילוסופית של האייקידו.

לגבי שליטה מלאה ביריב: אייקידו ריאלי נולד באירופה ולכן הוא מתבסס על תפיסה מערבית בנושא ההתייחסות ליריב. אבל יחד עם זאת, הוא לא נוגד את עקרונות האייקידו. משמעותו של המושג "שליטה מלאה" היא, שלא צריך לגרום ליריב נזק או להרוג אותו. בשביל להרוג בן אדם או לפגוע בו פיזית לא צריך להתאמן הרבה. "שליטה מלאה" משמעותה למנוע התנגדות של היריב ולשתק אותו מבלי לפגוע בו פיזית.

 

 

מייסד אייקידו ריאלי הוא ליובומיר ליובה וורצ'רביץ'. שמו מוכר מאד בעולם אומנויות לחימה.

 

גרנד מסטר ליובומיר וורצ'רביץ', דאן 10 באייקידו ריאלי, בן אדם מדהים אשר הקדיש את כל הקריירה שלו לאייקידו ריאלי, לסגנון אותנטי של הגנה עצמית. הוא השקיע שנים לפיתוח סגנון זה והיה בין הראשונים שהתחילו ללמוד אייקידו באירופה בסוף ה-60.

בשנת 1971 קיבל חגורה שחורה של הדאן הראשון. בשנת 1978 נסע ליפן והתחיל ללמוד אצל קוסמרו אוייסיבא (דאן 10) בנו של מוריכאי אוייסיבא המייסד של האייקידו המודרני..

ליובומיר וורצ'רביץ' מאד מכבד את הידע של המסטרים היפנים, אבל יחד עם זאת הוא שאף לפתח סגנון משלו. הוא בחר לעצמו כמה מאות טכניקות, הפריד בינם לבין הפילוסופיות של המזרח, שילב בין הטכניקות, תוך שימוש בידע שלו מאומניות מגע אחרות, וע"י כך שיפר את יעילות של השימוש בטכניקות ופיתח סגנון חדש: "אייקידו ריאלי"..

בזמן שהותו בטוקיו בשנת 1993 וורצ'רביץ' השתתף בסימנריון ביוסינקן וגודזו סיאודא (דאן 10) העניק לו דיפלומה וזה מסמל את ההכרה של אייקידו ריאלי מצד סנסאי של הסיאודא. כעבור שבועיים הוא קיבל הזמנה לארמון מלך יפן. מעטים מהאירופאיים שמקבלים כבוד שכזה. בביקור זה ליובומיר וורצ'רביץ' נכח באימונים של שומרי ראשו של מלך יפן ושוחח עם המאמן הראשי של השומרים.

פיתוח תוכניות אימונים ייחודיות לצבא, למשטרה ולשומרי ראש הביא לוורצ'רביץ' הכרה בינלאומית. הוא לימד את  שומרי ראשו של שליחי יוגוסלביה  ושל נשיא זמבבוואה, רוברט מוגמבה, יחידות צבא ושומרי ראשו של נשיא ליביה מואמר אל-קדפי,  קיבל מדליה מממשלת רוסיה על כך שלימד את חיילי יחידות קומנדוס "אלפא" ו"קוברה"

בשנת 1993 בבלגרד וורצ'רביץ' פתח מרכז עולמי של ריאל אייקידו (WCRA – World Center of Real Aikido ) אשר מייחד את כל בתי ספר לריאל אייקידו בעולם. נכון לעכשיו, ריאל אייקידו מוכר בשלושים מדינות וקיימים 190 בתי ספר של ריאל איקידו. במשך עשרים שנה וורצ'רביץ' אירגן למעלה מ-150 כנסים בינלאומיים וסמינריונים של ריאל אייקידו בכל העולם. יותר מ- 120,000 תלמידים מכל העולם סיימו את בית הספר שלו וכ- 200 מהם קיבלו תואר של מסטר של ריאל אייקידו.

תשומת לב מיוחדת מוקדשת לבתי ספר לילדים, בהם לומדים ילדים בגילאים מ-5 עד 12 בתוכנית מיוחדת המותאמת ליכולות של הילד. ע"י כך הילדים מגיעים להישגים גבוהים מאד.

ליובומיר וורצ'רביץ' הוציא לאור 12 ספרים ושלושה קורסי וידאו המוקדשים לריאל אייקידו ולהגנה עצמית.הספרים המפורסמים ביותר שלו "אייקידו", "הגנה עצמית בפני שסכין", "ממתחיל למסטר", " אני לימדתי את שומרי ראשו" " תורגמו לשלוש שפות. ליובומיר וורצ'רביץ' קיבל הכרה בינלאומית. הוא מסטר בג'ודו (דאן 1), בג'וג'יצו (דאן 8), בקינמי- רו אייקי ג'וג'יצו(דאן8 ),.

ליובומיר וורצ'רביץ' מכהן כמנהל של האיגוד הרוסי לריאל אייקידו,  חבר של הועד האירופאי-אסיאתי קוקוסינקאי, חבר כבוד בפדרציית אושו שנינג, ראש ועדת הספורט של יוגוסלביה, חבר כבוד ב-MAA אסוציאציה בינלאומית לאומניות קרב בגרמניה, מייסד ונשיא של WCRA - World Center of Real Aikido . מסטר וורצ'רביץ' מאמן IBSSA האיגוד הבינלאומי של שומרי ראש ומשמש כפרופסור של המכללה למאמני ספורט בבלגרד

 

Copyright © 2005aikido-real.co.il

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מיסד של אייקידו ראלי

גרנד מסטר ליובומיר ליובה וורצ'רביץ' דאן 10